Hillerød Fodbold venter i Betano Pokalen

Næste modstander i Betano Pokalen er nu fundet, og BK Avarta kan se frem til en spændende pokalkamp på hjemmebane. Lodtrækningen har nemlig sendt Hillerød Fodbold fra Betinia Ligaen til Tømrermester Jim Jensens Park.

Efter sejren over GVI i den seneste pokalrunde er Avarta klar til næste udfordring, og denne gang bliver modstanden fra en højere række.

Hillerød Fodbold spiller til dagligt i Betinia Ligaen, 1. Division, og der venter derfor Avarta en spændende opgave, når de to hold mødes i Rødovre.

Hillerød har de seneste år haft en lidt usædvanlig tilværelse på hjemmebanefronten. Klubben har ikke haft mulighed for at spille sine kampe på Selskov Stadion og har derfor i perioder været nødt til at låne andre stadioner. Først blev Right to Dream Park i Farum benyttet, mens klubben senest har spillet sine hjemmekampe på Helsingør Stadion.

I den seneste runde af Betano Pokalen mødte Hillerød Fodbold Væggerløse Fodbold, mens Avarta altså sikrede sig avancement med en 2-0-sejr på udebane mod GVI.

Nu venter der endnu en pokalaften – denne gang hjemme på Tømrermester Jim Jensens Park.

BK Avarta – Hillerød Fodbold
📅 Tirsdag den 25. august 2026
⏰ Kl. 17.30
📍 Tømrermester Jim Jensens Park

Vi håber på stor opbakning fra tribunerne, når Avarta skal forsøge at drille divisionsmandskabet og spille sig videre i Betano Pokalen.

Kom på stadion og bak de grønne op! 💚⚽


Få vores nyhedsbrev sparket direkte i din indbakke ⚽


3 svar til “Hillerød Fodbold venter i Betano Pokalen”

  1. JT Avatar
    JT

    Hvor købes mon billet – findes ikke på boldbillet.dk

    1. Avarta Avatar
      Avarta

      Hej.

      Det sidste jeg har hørt var at det skulle komme på i morgen, samt at der kan købes billet ved indgangen

Discover more from BK Avarta

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Få vores nyhedsbrev sparket direkte i din indbakke ⚽

Forsæt læsning